Fot. J. Wójcik. Interaktywny pokaz grupy „Zaelektryzowani” z Lublina w Szkole Podstawowej w Stasinie.

„Zaelektryzowani” z wizytą w naszej szkole

Chemia i fizyka to nie tylko regułki książkowe, których trzeba się nauczyć ale to także wiedza praktyczna, która może nam się przydać w życiu codziennym. 22  marca 2019 r., tj. piątek  do naszej szkoły przyjechała grupa animatorów z grupy „Zaelektryzowani” z Lublina. Panowie: Bartek i Patryk zaprezentowali interaktywny spektakl pt. „Fizyka wszędzie styka”. Celem pokazu  było przybliżenie tajników fizyki i chemii w bardzo prosty i atrakcyjny sposób, zrozumiały dla tych najmłodszych i najstarszych uczniów szkoły.

Podczas tej niecodziennej lekcji nasi goście zaprezentowali widowiskowe eksperymenty i doświadczenia związane z naukami przyrodniczymi . Wśród nich znalazły się: wybuchowa zabawa z wodorem, nadmuchiwanie powietrzem rękawa foliowego. Poza tym nasi uczniowie mogli dowiedzieć się jak działa i na czym polega: „wodorowa mamba”, latający balon na ciepłe powietrze, wytwarzanie wodoru, odpowiedzieć na pytanie: czy istnieje idealny kształt?, na czym polega „efekt Stroopa”? Różne rekwizyty i substancje sprawiły że mogliśmy się poczuć jak w prawdziwym laboratorium.

Eksperymenty przysporzyły uczniom wiele śmiechu, zwłaszcza ten w którym sprawdzane były właściwości helu przy użyciu balonika, z jednoczesnym powtarzaniem zdania i śpiewaniem fragmentu piosenki – ,,zmiana głosu”. Tego dnia nawet Pan dyrektor…….przemówił innym głosem. Dużą atrakcją dla naszych uczniów była możliwość aktywnego uczestnictwa w pokazie i doświadczenia na własnej skórze zjawisk przyrody. Panowie Patryk i Bartek przekazali nam trudną wiedzę z fizyki i chemii  z elementami humoru oraz zadbali o to, aby nikt na widowni się nie nudził. Co ważne, uczestnicy pokazu zwrócili uwagę na kwestie bezpieczeństwa przy samodzielnej próbie wykonywania doświadczeń – więc nie próbujcie tego sami bez pozwolenia nauczycieli i Rodziców!