Szlakiem Niepodległości

W dniu 24.10.2018r. uczniowie klas IV-VIII z wychowawcami uczestniczyli w wycieczce do Lublina. Zwiedzanie połączone było z grą miejską, która uwzględniała obiekty i miejsca związane z żołnierzami konspiracyjnej Polskiej Organizacji Wojskowej Legionów Polskich i Józefem Piłsudskim. Szlak rozpoczął się przy Pomniku Obrońców Lwowa. W tym miejscu uczniowie zostali podzieleni na dwa oddziały, wyznaczono dowódców brygady i dowódców sztabowych. Poszczególni uczniowie wybrani przez dowódców wypełniali przydzielone zadania.

Następnie zwiedziliśmy wystawę na Zamku Lubelskim. Wędrując przez Stare Miasto ulicami: Dominikańską, Złotą, Rynek, Krakowskim Przedmieściem dotarliśmy do Śródmieścia. W Pałacu Lubomirskich, w auli Ignacego Daszyńskiego dowiedzieliśmy się, że było to miejsce pierwszego posiedzenia niepodległego rządu 7 listopada 1918r. Zwiedzanie zakończyliśmy przy Pomniku Józefa Piłsudskiego na Placu Litewskim.

Potem udaliśmy się na „małe co nieco”, a następnie do Centrum Kongresowego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie na spektakl przygotowany przez Społeczne Ognisko Baletowe w Lublinie oraz uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. R. Turowicza w Warszawie. Przedstawienie „Niepodległa” ilustrowało polską drogę do wolności. Widowisko baletowe zachwyciło nas. Niezwykła choreografia, połączenie klasyki baletu z tańcem nowoczesnym, piękne baletnice, a wśród nich uczennica naszej szkoły – Tatiana, wywołały ogromne artystyczne przeżycia. Była to piękna i pouczająca lekcja historii.