Fot.I.Gajkoś. Uczestnicy "Narodowego Czytania 2018" w szkole.

Narodowe Czytanie 2018

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku  Quo vadis Henryka Sienkiewicza, a w  2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego.

„Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego to utwór, z którym zmierzyli się uczniowie naszej szkoły w ramach 7. edycji Narodowego Czytania.

W piątek 7 września br. młodzi recytatorzy z klas: IV – VIII zaprezentowali fragmenty powieści ukazujące losy Cezarego Baryki na tle historycznych wydarzeń związanych z odradzającą się po 123 latach niewoli Polską. Tekst nie jest w kanonie lektur szkoły podstawowej, jednak uczniowie z wielkim zaangażowaniem czytali wybrane przez nauczyciela języka polskiego p. Agnieszkę Chomicką fragmenty. Imprezę, którą poprowadzili szóstoklasiści: Paulina i Maciek, uświetniła recytacja p. Małgorzaty Zawistowskiej i p. dyrektora Jacka Wójcika. Szkolne Narodowe Czytanie było okazją do promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz uwrażliwiania na piękno języka polskiego.