alt

Picasso i „Tajemniczy ogród” w Lublinie

alt

  13 listopada br. uczniowie klas IV-VII udali się na wycieczkę do Lublina. Pierwszym punktem programu była wizyta na Zamku Lubelskim i obejrzenie wystawy prac jednego z najwybitniejszych twórców XX wieku – Pabla Picassa. Tym razem nie były to jednak dzieła malarskie, z czego najbardziej zasłynął artysta, a rysunki, grafiki i naczynia z ceramiki. Prace te podarował Picasso Muzeum Narodowemu w Warszawie, podczas jedynej swojej wizyty w naszym kraju, w roku 1948, gdy jako zdeklarowany komunista odwiedził powojenną Polskę.

  Mówi się, że twórczość Hiszpana, bardzo różnorodna i obfita, miała wpływ na wszystkie dziedziny sztuki XX wieku. Mam więc nadzieję, że po obejrzeniu wystawy, w pamięci jej uczestników, pozostanie garść informacji na temat tego nietuzinkowego artysty.

  Drugim punktem programu naszej wycieczki był spektakl pt. „Tajemniczy ogród” odegrany przez aktorów Teatru Kameralnego w Lublinie. Powstał on na podstawie adaptacji powieści Frances Hodgson Burnett o tym samym tytule (wpisanej na listę lektur szkolnych). Akcja utworu rozgrywa się w II połowie XIX wieku, najpierw w Indiach, a potem w południowo-wschodniej Anglii, w posiadłości niejakiego Archibalda Cravena, który – jako wuj głównej bohaterki – przejmuje nad nią opiekę po śmierci rodziców dziewczynki. Nie spodziewa się, że jej obecność diametralnie odmieni życie wszystkich mieszkańców tego domu.

  W skrócie: jest to książka o serdecznej przyjaźni, prawdziwej dobroci i wielkiej tajemnicy, a w nowej teatralnej odsłonie staje się atrakcyjną lekcją pozytywnego i szlachetnego postępowania.

  Mam nadzieję, że cel naszej wyprawy, jakim jest kształtowanie u naszych wychowanków potrzeby uczestnictwa w kulturze, został osiągnięty, a uczniowie z ochotą wezmą udział w następnych tego typu przedsięwzięciach.

mgr M. Zawistowska-nauczyciel j.polskiego i historii