alt

SPOTKANIE Z MISJONARZEM

alt

Od niedzieli 22 października przeżywamy kolejny Tydzień Misyjny pod hasłem „Idźcie i głoście”. Z tej okazji gościliśmy w naszej szkole o. Bogusława Żyro – misjonarza ze zgromadzenia Misjonarzy Afryki Ojców Białych.

Nasz gość, który kilka miesięcy temu powrócił do Polski z Burundi, kraju leżącego w sercu Afryki, w bardzo interesujący sposób opowiadał nam o swojej pracy misyjnej. Obecni na spotkaniu uczniowie z uwagą słuchali opowieści o niewielkim, podobnym wielkością do województwa lubelskiego państwie, które zamieszkuje ponad 12 milionów mieszkańców, co sprawia, że jest to jeden z najbardziej zaludnionych krajów na świecie. Dzięki wyświetlanym zdjęciom mogliśmy zobaczyć piękną przyrodę Burundi z wysokimi górami i jeziorem Tanganika w tle oraz lepiej wyobrazić sobie, jak wygląda tam codzienne życie. O. Bogusław opowiadał o swoich podopiecznych, prowadzonych przez misjonarzy przedszkolu oraz szkole, trudnych warunkach życia afrykańskich rówieśników naszych uczniów, ich ubóstwie, a jednocześnie radości z możliwości uczęszczania do szkoły, włączania się w życie tamtejszej parafii i umiejętności cieszenia się drobnymi rzeczami. Niepozbawioną humoru opowieść o. Bogusława dopełniły przywiezione przez misjonarza przedmioty i stroje pochodzące z Afryki. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali pamiątkowe obrazki z prośbą o modlitewne wsparcie pracy misyjnej. Wizytę zakończyła seria licznych pytań ze strony naszych uczniów, dokładne obejrzeniem przywiezionych eksponatów oraz oczywiście pamiątkowe fotografie.

W dniach od 6 do 10 listopada w naszej szkole zbierane będą używane, ale pozostające w dobrej jakości ubrania i buty, które w formie paczki prześlemy do placówki misyjnej w Burundi. Zachęcamy do włączenia się w akcję.

mgr Anna Katarzyna Kutwa -katechetka