Teatr „Kurtyna” z Krakowa w naszej szkole

W dniu 2kurtynanew7.09.2016r., tj. wtorek po raz kolejny zawitał do naszej szkoły Teatr „Kurtyna” z Krakowa, który wystawił niezwykły, zabawny, poruszający i mądry spektakl, wypełniony muzyką i humorem, opowiadający historię przyjaźni małego chłopca i jego wiernego psa, pt. „Świat według Reksia”. Historię, która w istocie jest uroczą teatralną lekcją, skupioną tematycznie na realizacji najważniejszych działań edukacyjnych i profilaktycznych, obejmujących dzieci ze szkoły podstawowej, a dotyczących: promocji zdrowego stylu życia (dbania o dietę, aktywnego wykorzystania czasu wolnego), zapobiegania agresji (rozpoznawania trudnych emocji i właściwych sposobów ich wyrażania), kształtowania pozytywnego i akceptującego nastawienia do siebie i innych (sposoby komunikowania się, tolerancja i życzliwość, wzmacnianie chęci bycia pomocnym), bezpiecznego korzystania z Internetu, uwrażliwienia i kształtowania właściwego stosunku do zwierząt i nauki opieki nad nimi, praktycznej prezentacji podstaw ekologii i ochrony środowiska.

Rodzice rozbrykanego i czupurnego Dominika przygarniają do domu porzuconego przez właścicieli psa. Mają nadzieję, że w ten sposób spełnią marzenie synka, który od dłuższego czasu chce mieć w domu zwierzątko, którym mógłby się zaopiekować. Jednak ten nieoczekiwany prezent nie cieszy Dominika, który uważa, że zabawki mają być nowe i kupowane w sklepie, by wzbudzać nimi podziw i zazdrość u rówieśników. I jeszcze ważne jest to, że dbanie i opieka nad nimi kończy się wtedy, gdy już się znudzą, bo przecież nie mogą kraść zbyt wiele czasu potrzebnego na prawdziwą zabawę w świecie internetowych gier. I taki byłby z pewnością los najnowszego prezentu, gdyby nie drobny, ale bardzo zaskakujący fakt: ów prezent, pies wabiący się Reksio, umie mówić. A w każdym razie Dominik tę mowę doskonale rozumie. I chociaż z początku chłopcu bardzo nie podoba się to, co Reksio ma do powiedzenia o swoim nowym właścicielu i jego zachowaniu, to jednak splot niezwykłych i zaskakujących zdarzeń pozwala Dominikowi odkryć potęgę dobra i mądrości, które dają światu i ludziom szczęście i harmonię.

Zgromadzeni na sali gimnastycznej uczniowie z uwagą śledzili dynamiczną akcję i podziwiali grę aktorów, a po zakończeniu gromkimi brawami nagrodzili ich występ.

W artykule wykorzystano teksty ze strony internetowej Teatru Kurtyna w Krakowie: http://www.kurtyna.krakow.pl/

mgr Regina Wójcik –nauczyciel szkoły