kurtyna

Teatr „Kurtyna” z Krakowa w naszej szkole

kurtynaW dniu 26 stycznia 2016, tj. wtorek do naszej szkoły ponownie zawitał Teatr „Kurtyna” z Krakowa z widowiskiem teatralnym „Nie jesteś sam„. Teatr „Kurtyna” jest najstarszym Teatrem Profilaktycznym w Polsce został założony w 2000 roku w Krakowie. Do jego podstawowej działalności należy organizowanie przedstawień teatralnych, profilaktycznych, dla dzieci i młodzieży na terenie całej Polski.

W sztuce nastoletnia Ola jest uczennicą ostatniej klasy szkoły podstawowej. Przed nią wielkie wyzwanie – przejście przez tzw. „drzwi do gimnazjum”. Oprócz ogromnej satysfakcji wiążącej się w mniemaniu Oli bezpośrednio z pierwszym krokiem w tzw. dorosłość, dziewczynka jest przepełniona strachem i obawą przed nieuchronnie czekającymi ją zmianami. Gamę jej uczuć i do bólu skrajnych emocji poszerzają dodatkowo zmiany zachodzące w jej rodzinnym domu.

W spektaklu „Nie jesteś sam” młody, wymagający widz ma szansę, identyfikując się bez trudu z główną bohaterką, utwierdzić w przekonaniu, że tylko przywiązanie się do weryfikowalnych autorytetów, rozwaga i intuicyjna mądrość, wiara i mocne przekonanie o swojej sile pozwala uniknąć podstępnych pułapek w przeżywaniu życia „na skróty”.

Wartości dydaktyczne i profilaktyczne spektaklu to: rodzina i nauczyciele jako naturalne autorytety, zagrożenia związane z budowaniem indywidualnej pozycji w nowej grupie rówieśniczej, przemoc i agresja werbalno-fizyczna w środowisku szkolnym, problem agresji elektronicznej, profilaktyka używek: dopalacze, alkohol, papierosy.