fotograf

Spotkanie z fotografią przyrodniczą….

fotograf

Fot. R. Wójcik. Pan Rafał Siek prezentuje uczniom szkoły sprzęt fotograficzny, którym posługuje się na co dzień fotografując przyrodę.

„Fotografowanie przyrody to dla mnie najwspanialsza przygoda i sens życia. To&nbspmożliwość spełniania się w wielu dziedzinach. Buduję najprzeróżniejsze ukrycia, aby&nbsppotem powiesić je w koronach drzew lub na szczycie aluminiowej drabiny. Inne zaś&nbspumieszczam na pontonie czy dachu samochodu. Potem siedzę w nich po&nbspkilkanaście, a&nbspnawet kilkadziesiąt godzin, stając się w ten sposób niewidoczny dla zwierząt. Przemierzam setki kilometrów by spotykać ciekawych ludzi lub w samotności mieszkać tydzień na bagnach. Często oglądam wschody i zachody słońca i cieszę się, że&nbspmogę przebywać w różnych przepięknych miejscach„. Tak o swojej życiowej pasji fotografowania przyrody mówi Pan Rafał Siek, znany fotograf przyrody,ornitolog, którego mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole w dniu 24 listopada 2015 roku.

W niezwykle interesującym i ciekawym spotkaniu wzięli udział uczniowie klas III-VI. Fotograf opowiadając o technicznych sposobach robienia zdjęć, zabrał ze sobą na prelekcję sprzęt fotograficzny. W czasie prelekcji uczniowie oglądali przepiękne zdjęcia i filmy. Spotkanie było bardzo ciekawe.

Pan Rafał Siek jest Członkiem Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego, Związku Polskich Fotografów Przyrody Okręg Roztoczańsko-Podkarpacki i członkiem-założycielem stowarzyszenia EUROKRESY. Od 1995 roku posiada uprawnienia do wstępu na teren rezerwatów przyrody oraz do fotografowania i filmowania najrzadszych gatunków zwierząt występujących w Polsce. Autor wystaw indywidualnych i zbiorowych, pokazów i&nbspdiaporam. Zdjęcia jego autorstwa publikowane są w różnego rodzaju albumach m.in. „Skarby Naszej Przyrody”, „W Lasach Podkarpacia”, „Poleski Park Narodowy”, „Atlas Zwierząt Chronionych”; książkach „Ujście Wisły”, „Dolina Środkowej Wisły”, „Ptaki Polski”, „Ptaki Lubelszczyzny”, „Przyroda Polesia”; przewodnikach, licznych kalendarzach czy na plakatach promujących polską przyrodę. Współautor albumu „Małopolski Przełom Wisły z lotu ptaka”. Współpracuje z redakcjami czasopism o tematyce przyrodniczej.

W 2007 roku zdobył tytuł Fotografa Roku ZPFP ORP. W latach 2005 – 2010 współpracował z firmą KRUK Artur Tabor jako operator kamery w filmie przyrodniczym. Uczestnik IX Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Przyrodniczej „Wizje Natury” w&nbsp2013 roku.

Dyrektor szkoły oraz organizator spotkania mgr Regina Wójcik, Wychowawcy klas, uczniowie, składają gorące podziękowania Panu Rafałowi Siekowi, za wygłoszenie prelekcji i rozbudzenie zainteresowań fotografią przyrodniczą wśród dzieci.

Zapraszamy na stronę internetową fotografa: http://www.rafalsiek.pl/kuchnia.php

W tekście wykorzystano materiały pochodzące ze stron internetowych: http://www.zpfp.pl/wizje-natury/2013/goscie/137-rafal-siek oraz http://www.eurokresy.pl/rafal_siek.htm