Wycieczka szkolna Kraków i okolice

Fot. R. Wójcik. Uczestnicy wycieczki szkolnej do Krakowa i okolic.

 

Koniec roku szkolnego to czas rajdów, biwaków, wycieczek. Uczniowie naszej szkoły z kl. IV-VI w dniach 04-05.VI.2013 zwiedzali Kraków, Łagiewniki, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Inwałd i Wieliczkę.

W Krakowie mimo pochmurnego dnia humory dopisywały. Zobaczyliśmy Pomnik Grunwaldzki na Placu Matejki, Dom Matejki, Jamę Michalika, restaurację Pod Wierzynkiem oraz pozostałości murów obronnych – Bramę Floriańską i Barbakan.

Zachwyciło nas Stare Miasto. W Kościele Mariackim mogliśmy zobaczyć odsłonięcie ołtarza Wita Stwosza. Z wieży ratuszowej wysłuchaliśmy hejnału, a upominki kupowaliśmy w Sukiennicach. Byliśmy w Muzeum Uniwersytetu Jagielońskiego „Collegium Maiu”s.

Pod Pałacem Biskupów na Franciszkańskiej zerkaliśmy w „okno papieskie„, przyozdobione wizerunkiem Jana Pawła II. Potem zwiedziliśmy Wawel, krypty, Dzwon Zygmunta. Oczywiście będąc w Krakowie należy zobaczyć smoka wawelskiego. Smok nie zionął ogniem, ale i tak nam się podobał. Po spacerze nad Wisłą i udaliśmy się na pyszny obiad. Następnie przybyliśmy do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Z wieży widokowej, obok bazyliki podziwialiśmy Centrum Jana Pawła II i panoramę Krakowa.

Nocleg zaplanowano w Kalwarii Zebrzydowskiej. Po zakwaterowaniu przekąsiliśmy „małe co nieco” w pobliskiej restauracji. Obejrzeliśmy makietę góry Żar z dróżkami maryjnymi i Drogą Krzyżową, a w Sanktuarium uczestniczyliśmy w Apelu Maryjnym i Zasłonięciu Cudownego Obrazu Matki Boskiej Kalwaryjskiej. Po całym dniu, nie wszystkim chciało się spać, ale  po północy w Domu Pielgrzyma nastała błoga cisza.

Następnego dnia po śniadaniu zwiedziliśmy klasztor, krużganki, ołtarz polowy  i udaliśmy się do Wadowic. W Wadowicach zobaczyliśmy miejsca, w których żył Karol Wojtyła – Bazylikę, plac,  Dom Rodzinny  i pomnik Ojca Świętego Jana Pawła II.

Inwałd to miejscowość w, w której znajduje się Park Miniatur „Świat Marzeń. Można w nim oglądać ponad 50 miniatur najsławniejszych cudów architektonicznych świata – między innymi Stadion Narodowy, Big Bena, Krzywą Wieżę w Pizie, Łuk Triumfalny, Statuę Wolności i Plac św. Piotra. Na terenie Parku znajduje się wiele atrakcji lunaparkowych – Zielony Labirynt, Auto Scooter, Koło Młyńskie, Pirat, Egipt Horror Show, Kino 5D. Park Miniatur pełen jest imponującej architektury ogrodowej i przepięknych kompozycji kwiatowych, wśród których funkcjonują punkty gastronomiczne i pamiątkowe.

Inwałd nas zachwycił, ale przed nami była jeszcze jedna atrakcja – Wieliczka.

Kopalnia Soli w Wieliczce to bajkowa sceneria podziemi i mnóstwo wrażeń. Po pokonaniu 380 schodów oraz kolejnych chodników, zobaczyliśmy solne krasnoludki, konie pracujące w kopalni, turkusowe, słone jeziora, piękne komory, a przede wszystkim lśniącą blaskiem kaplicę św. Kingi. Oczywiście w Kopalni skorzystaliśmy z możliwości zakupu pamiątek. Po kilkugodzinnych inhalacjach, windą z prędkością 4m/s, wydostaliśmy się na powierzchnię. Po obiedzie udaliśmy się w drogę powrotną.

Wycieczkę zorganizowało biuro turystyczne „Coral Tour” z Lublina, pilotem była fantastyczna Pani Maria, a uczestników szczęśliwie woził Pan Krzysztof. Wspaniali rodzice wspomagali wychowawców w opiece nad grupą. Uczniowie aktywnie chłonęli informacje, cieszyli się daną chwilą, śpiewali, nie narzekali, dobrze znosili trudy podróży, a wielu z nich chciałoby  odwiedzić te miejsca jeszcze raz. Pogoda też nam sprzyjała, bez upału i nie padało. Aby obejrzeć więcej zdjęć z wycieczki  zapraszamy do zakładki „Galeria zdjęć” na naszej stronie internetowej.

mgr Regina Wójcik, mgr Tomasz Podgórski, mgr Tomasz Szabat- wychowawcy klas IV-VI