Poniedziałek. 21 maja 2018. Imieniny: Donat, Donata, Jan, Kryspin, Przecława, Pudens, Tymoteusz, Walenty, Wiktor, Wiktoriusz.

Dziennik elektroniczny

dziennikEL

Mapka dojazdu

MAPKA STASIN

Karta Dużej Rodziny

Oficjalny portal EU

ue

700 lat Motycza


Pierwsza pomoc

Bezpieczna

przeglądarka internetowa
dla dziecka

logo-na-fdn

 

portal wiem

Pogoda

unesco

zwiedzaj lublin

Czy podoba Ci się nasza nowa strona?
 
Start Aktualności
Aktualności
Innowacyjny projekt edukacyjny Drukuj

kot

9 maja 2018r. uczniowie klas I-III oraz dzieci z oddziału przedszkolnego, pod opieką Pań wychowawczyń, wybrały się na niezwykłą lekcję do „Multikina” w Lublinie. Dzięki wykorzystaniu grafiki komputerowej, animacji oraz ciekawego scenariusza nasi mali podróżnicy podczas spotkania z animowanym bohaterem "Żółwiem Tomkiem" wyruszyli w podróż przez Polskę wzdłuż Wisły. Spotkali kilka zwierząt typowych dla fauny Polski, zwiedzili niektóre miasta leżące nad Wisłą, poznali legendy związane z tymi miastami. „Żółw Tomek” przybliżył też ważne zagadnienia dotyczące ekologii, przyrody i geografii. Dzieci mogły nawiązać z żółwikiem bezpośredni kontakt, zadawać pytania dotyczące jego osoby, otrzymać odpowiedź oraz aktywnie uczestniczyć w projekcie, ucząc się przez zabawę. Ten innowacyjny projekt bardzo spodobał się dzieciom. Były to zajęcia pełne niezapomnianych wrażeń.

mgr Aneta Podleśna wychowawca klasy I

 
Święto Konstytucji 3 Maja Drukuj

kot

Fot. S. Furtak. Uczniowie szkoły biorący udział w uroczystej akademii uświetniającej obchody Święta Konstytucji 3 Maja z nauczycielem j. polskiego mgr I. Gajkoś.

Pierwsze dni maja to czas ważnych świąt patriotycznych oraz innych wydarzeń w dziejach kraju, które stanowią fundament naszej tożsamości narodowej. Są wyrazem kultywowania tradycji narodowej i istotnym elementem wychowania.
W dniu dzisiejszym, tj. 27 kwietnia br., obchodziliśmy w naszej szkole -wypadającą w przyszłym tygodniu - 227 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Tę podniosłą uroczystość uświetnił występ uczniów, którzy w krótkiej inscenizacji przybliżyli dzieje uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji.
Młodzi aktorzy z właściwą sobie swobodą i profesjonalizmem odegrali przypisane im role przysparzając wszystkim obecnym sporo radości i wzruszeń, za co im serdecznie dziękujemy.
Godnie i aktywnie uczcijmy Święto Narodowe Trzeciego Maja, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Dzień Polonii i Polaków za granicą. Mamy nadzieję, że te święta majowe wzmocnią w nas przywiązanie do najważniejszych wartości i będą zewnętrznym świadectwem szacunku dla pięknych narodowych tradycji. Wszystkim życzymy udanej majówki!

     nauczyciel j. polskiego –mgr I. Gajkoś

 
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej Drukuj

kurtyna W dniu 2 maja obchodziliśmy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, który jako święto narodowe został ustanowiony na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku. 02 maja nie jest przypadkową datą, gdyż tego dnia 1945r. polscy żołnierze zdobywający stolicę nazistowskich Niemiec umieścili biało-czerwoną flagę między innymi na Kolumnie Zwycięstwa w berlińskim Parku Tiergarten oraz na budynku Reichstagu. W to szczególne święto warto przypomnieć kilka najważniejszych faktów o barwach i fladze narodowej oraz omówić zasady ich należytego eksponowania.
Dzień Flagi RP obchodzony jest w Polsce od 2004r., a zwyczajem charakterystycznym dla święta jest przywieszanie Flagi RP do drzewca, co ma stanowić wyraz szacunku dla symboli i barw Polski.
Barwy polskiej flagi zostały uregulowane prawnie na mocy specjalnej ustawy podjętej przez Sejm Królestwa Polskiego podjął specjalną ustawę 7 lutego 1831 roku. Po okresie zaborów i odzyskaniu niepodległości barwy narodowe stały się przedmiotem uchwały Sejmu Ustawodawczego z sierpnia 1919 roku.
Eksponując barwy narodowe i flagę państwową powinniśmy przestrzegać następujących zasad[1]:
-Flaga musi być czysta i mieć czytelne barwy. Nie może być pomięta lub postrzępiona;
-Na terenie RP flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej ma zawsze pierwszeństwo przed wszystkimi innymi flagami. Jeśli eksponuje się na masztach więcej flag, flagę państwową RP podnosi się (wciąga na maszt) jako pierwszą i opuszcza jako ostatnią;
-W dniach żałoby narodowej flaga państwowa RP podniesiona jest do połowy masztu.
-Flaga nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody;
-Flagą nie oddaje się honorów żadnej osobie, nie pochyla się jej przed żadną inną flagą lub znakiem;
-Podczas uroczystości flagi na odpowiednich podstawach lub stojakach należy umieścić po lewej stronie, w kolejności zgodnej z hierarchią;
-Flaga nie może służyć jako nakrycie stołu lub opakowanie jakiegoś przedmiotu;
-Na fladze państwowej RP nie wolno umieszczać żadnych napisów i żadnego rodzaju rysunków;
-Powszechny stał się zwyczaj umieszczania na barwach narodowych nazw miejscowości, z których przyjeżdżają kibice na zawody sportowe (na przykład w skokach narciarskich), aby jednak nie naruszać zasad, powinny to być barwy narodowe, a nie flagi o proporcji 5:8.
W myśl obowiązujących do dziś zapisów ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych, flagą Rzeczpospolitej Polskiej jest prostokątny płat tkaniny o barwach bieli i czerwieni w proporcji 5:8, umieszczonych na maszcie. W odróżnieniu od barw narodowych flaga ma określone, wskazane wcześniej proporcje. Natomiast barwy narodowe mogą charakteryzować się dowolną długością i szerokością (przy czym szerokość pasów musi być taka sama). Flaga i barwy narodowe towarzyszą mam we wszystkich ważnych momentach. Dlatego też powinniśmy je prezentować w zgodzie z tradycją, obowiązującymi zasadami i otaczać należytym honorem.

[1] A. Znamierowski, Insygnia, symbole i herby polskie, Świat Książki, Warszawa 2003, s. 158-160.Warszawa 2005, s. 24.

 
Kolorowy tydzień Drukuj

alt

alt

 
Więcej artykułów…
« pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia »

Strona 2 z 123

Szkoła Podstawowa w Stasinie
Stasin 61
21-030 Motycz
woj. lubelskie
 

Ring ring

telefon (fax): 81 5031039

e-mail: szkola@spstasin.com.pl

 

Godziny pracy sekretariatu szkoły:

 

Pn. 08:00 - 16:00
Wt. 07:00 - 15:00
Śr. 07:00 - 15:00
Czw. 07:00 - 15:00
Pt. 07:00 -  15:00

Sekretarka: mgr Arleta Żydek

 

 

 

Galeria zdjęć
galeria

logo projektor

 

 

 

 

  


 

Słownik

Wpisz wyrażenie polskie lub angielskie:
Adam Misztal 2012.