Chyba każdy z nas zna Kubusia Puchatka. Sympatyczny bohater, mimo upływu lat, nadal należy do najpopularniejszych misiów. Jest puszysty, żółty, w krótkiej, czerwonej koszulce, mieszka w Stumilowym Lesie i oczywiście uwielbia miodek. Obdarzony ludzkimi cechami charakteru śmieszy i bawi z jednej strony naiwnością, z drugiej – filozoficznym podejściem do życia.

Miś ma wielu przyjaciół, a wśród nich Krzysia. To właśnie narodziny Krzysia były inspiracją dla jego taty A.A Milne do napisania „Kubusia Puchatka” i „Chatki Puchatka”.

Alan Alexander Milne urodził się 18 stycznia 1882r. Z wykształcenia był matematykiem, który odkrył swoje powołanie i zaczął tworzyć literaturę dla dzieci. „Kubuś Puchatek” przyniósł pisarzowi sławę, a niezwykłe ilustracje Ernesta H. Sheparda oraz doskonały przekład Ireny Tuwim sprawiają, że od wielu lat książki o Krzysiu, Puchatku, Kłapouchym i Prosiaczku należą do ulubionych lektur dzieci i dorosłych.

Choć Kubuś Puchatek był „misiem o bardzo małym rozumku”, nie jest trudno w jego przygodach odnaleźć wiele życiowych mądrości, zaskakująco aktualnych i nieskomplikowanych, w sam raz dla dzieci, ale także i dorosłym dających „małe co nieco” do myślenia, a na pewno przypominających o prostych życiowych prawdach.

„Krzyś: Puchatku, a co, jeżeli kiedyś przyjdzie takie jutro, że będziemy osobno?

Kubuś: Osobność jest całkiem miła, kiedy jesteśmy razem. ”