Fot. J. Wójcik. Próbny egzamin ósmoklasisty z CKE w Szkole Podstawowej w Stasinie-język polski.

Próbny egzamin ósmoklasisty z CKE

Dziś, tj.  17 marca rozpoczęły się próbne egzaminy ósmoklasisty, które potrwają do 19 marca. Od godz. 9:00 uczniowie mierzyli się z zadaniami z języka polskiego. W czwartek – egzamin z matematyki, a w piątek – z  języka angielskiego. Materiały do przeprowadzenia egzaminu z języka polskiego z systemu informatycznego pobrało 88 proc. szkół podstawowych w Polsce.

Przeprowadzenie testu odbędzie się w reżimie sanitarnym w warunkach zbliżonych do obowiązujących zasad podczas właściwego egzaminu (np. godzina rozpoczęcia pracy z arkuszem egzaminacyjnym, samodzielne rozwiązywanie zadań przez uczniów, zaznaczanie odpowiedzi na karcie odpowiedzi), który został zaplanowany w dniach 25-27 maja 2021 roku.

W tym roku egzamin ósmoklasisty będzie znacznie różnił się od poprzednich. Ponieważ ze względu na zdalne nauczanie nie udało się zrealizować całości materiału, pytania mają być łatwiejsze. Wymagania egzaminacyjne uczniowie znali dotychczas tylko teoretycznie, wiedząc np. że w trakcie egzaminu z języka polskiego pisać będą do wyboru: opowiadanie lub rozprawkę, a na matematyce zmniejszony zostanie zakres elementów statystyki opisowej. Teraz nasi uczniowie będą mogli sprawdzić, jak poradzą sobie z takimi zadaniami w praktyce, bo próbne arkusze stworzono właśnie w oparciu o nowe wymagania.

Test  w zakresie poziomu przygotowania uczniów do egzaminu ósmoklasisty został przeprowadzany wyłącznie w celu informacyjnym. CKE za nieuzasadnione uważa wystawianie ocen cząstkowych na podstawie uzyskanych przez danego ucznia wyników testu z poszczególnych przedmiotów.

Pierwszy dzień testów rozpoczął się od miłego akcentu wręczenia nagród wyróżnionym  uczniom kl. VIII biorącym udział w szkolnych konkursach: recytatorskim „Nasza zima…” oraz „Uwaga wirus komputerowy!”. Wcześniejsze wręczenie nagród nie było możliwe ze względu na trwające zdalne nauczanie. Nagrody otrzymali: Paulina, Mateusz, Bartek. Jeszcze raz gratulujemy!