Fot. J. Wójcik. Artyści teatru „Kurtyna” z Krakowa w przedstawieniu „Miś niegrzeczniś” w Szkole Podstawowej w Stasinie.

Występ teatru „Kurtyna” z Krakowa

23 września br. w naszej  szkole gościliśmy aktorów Teatru „Kurtyna” z Krakowa, którzy wystawili 2 przedstawienia. Teatr Kurtyna z siedzibą w Krakowie jest najstarszym Teatrem Profilaktycznym w Polsce i działa nieprzerwanie od momentu powstania, czyli od 2000 roku. Działalność Teatru skupia się przede wszystkim na realizacji przedstawień teatralnych oraz teatralno-profilaktycznych, organizowanych na terenie całej Polski.

Dla najmłodszych artyści zaprezentowali pt.: „Miś niegrzeczniś”. Najmłodsi widzowie poznali rozbrykanego misia, który był bardzo niegrzeczny. Uczniowie biorąc udział w tej pouczającej lekcji, śpiewając i odpowiadając na pytania zadawane przez artystów poznali tajniki kulturalnego zachowywania się. Zobaczyły, jak należy zachowywać się w sytuacjach zwycięstwa i porażki, nawiązywania i podtrzymywania relacji z rówieśnikami, co to jest empatia i szacunek dla słabszych. Aktorzy zachęcali do czytania książek.

Drogi rozsądnego i lepszego życia, pozytywne wzorce postępowania oraz wymagania stawiane młodym ludziom przez dzisiejszy świat to temat przedstawienia teatralnego Super prank”, dla uczniów klas starszych.

Rafał zwyczajny nastolatek przeprowadza się ze wsi do miasta, nie jest z tego powodu zadowolony. Życie w dużym mieście dla chłopca  nie jest łatwe ponieważ nie potrafi się odnaleźć w nowej rzeczywistości. W szkole czuje się inny, gorszy a nowi koledzy i koleżanki podążają za modą, prześcigają się w pokazaniu kto jest lepszy. Jest zaskoczony tym, że jego rówieśnicy robią niemądre rzeczy, aby zaistnieć w grupie.  Przynależność do grupy niesie za sobą ryzyko, jednak wykluczenie z niej może przynieść  bolesne konsekwencje. Dobry, spokojny nastolatek nie radzi sobie z emocjami , aby nie być odrzuconym podejmuje ryzykowną decyzję. Presja grupy jest silna i Rafał zaczyna się zmieniać. Czy zrozumie, że naraża swoje zdrowie i życie? Czy w porę się opamięta  i wróci na właściwą ścieżkę ? Czy musi dojść do tragedii , aby liderzy owej grupy zrozumieli, że stosują przemoc psychiczną wobec innych uczniów?

Najnowsza Teatralna realizacja prowokuje pytania, na które odpowiedzieć będą musieli nie tylko bohaterowie spektaklu, ale i widzowie – dlaczego u zarania 21 wieku tak wielu młodych ludzi nie może powstrzymać się od inicjacji związanej z przemocą, środkami psychoaktywnymi i od negacji przyjętych norm współżycia społecznego? Czy młody człowiek może skutecznie odsunąć od siebie współczesne zagrożenia, których źródłem jest bezrefleksyjna aprobata dla wzorców płynących z zafałszowanego przekazu medialnego?