Warsztaty dla uczniów „ZUI-nie daj się wciągnąć!”

W dniu dzisiejszym tj. 15.11.2018r., uczniowie klas starszych uczestniczyli w zajęciach warsztatowych z psycholog mgr Aleksandrą Smotrycką-Kolbus z Instytutu Rozwoju Edukacji Progres w Rzeszowie. Temat spotkania „ZUI-nie daj się wciągnąć!”. ZUI tj. Zespół Uzależnienia od Internetu stał się bardzo powszechnym uzależnieniem zwłaszcza wśród ludzi młodych. Nierozłącznym atrybutem nastolatków staje się dzisiaj telefon komórkowy, ale koniecznie z dostępem do Internetu, facebooka i wielu innych aplikacji „ułatwiających życie”.

Zajęcia rozpoczęły się miłym akcentem, każdy uczeń miał za zadanie przedstawić się grupie kończąc wyrazy: JESTEM, LUBIĘ, MAM. Uczniowie brali udział w dyskusji na temat zagrożeń płynących z Internetu, jakie są minusy  korzystania z Inetrnetu, np. uzależnienia  oraz wymieniali przykłady hejtu.

Kluczowym tematem dzisiejszego spotkania było bliższe zapoznanie z pojęciem cyberprzemocy, czyli stosowania przemocy poprzez: prześladowanie, zastraszanie, kierowanie gróźb pod czyimś adresem, nękanie, naruszenie wizerunku, znieważanie, zniesławianie, włamywanie się na konto elektroniczne użytkownika, używanie wulgaryzmów, wyśmiewanie innych osób za pomocą technologii informacyjnych i komunikacyjnych, z wykorzystaniem Internetu i narzędzi elektronicznych takich, jak: SMS-y, MMS-y, wiadomości e-mail, witryny internetowe, treści przekazywane przez komunikatory, czaty, blogi i fora dyskusyjne oraz inne.

Prowadząca zajęcia przytoczyła opowiadanie o dziewczynce, która doznała cyberprzemocy ze strony kolegów ze szkoły. Uczniowie aby bardziej mogli zrozumieć jak poważnym problemem jest cyberprzemoc, dostali pracę w grupie. Polegała ona na przedstawieniu (narysowaniu karykatury) i scharakteryzowaniu postaci: OFIARY, SPRAWCY i ŚWIADKA. Z tą pracą uczniowie  poradzili sobie bez problemu, plakaty zostały zaprezentowane na forum klas.

O ile agresja elektroniczna dotyczyć może osób w każdym wieku, tak termin „cyberprzemoc” zarezerwowany jest dla agresji rówieśniczej, której zarówno sprawcami, jak i ofiarami, są dzieci i młodzież. Jeżeli osoba staje się ofiarą cybreprzemocy, w zabezpieczeniu dowodów owego zdarzenia, mogą pomóc jej poniższe wskazówki:

  • Telefon komórkowy: nie kasuj wiadomości. Zapisuj wszystkie wiadomości, zarówno tekstowe, jak i nagrane na pocztę głosową w pamięci telefonu.
  • Komunikatory: niektóre serwisy pozwalają na zapisywanie rozmów. Możesz również np. skopiować rozmowę, wkleić do dokumentu Word (lub innego edytora tekstu), zapisać i wydrukować.
  • Strony serwisów społecznościowych, www: aby zachować kopię materiału, który widzisz na ekranie, wciśnij jednocześnie klawisze Control i Print Screen, a następnie wykonaj operację „Wklej” w dokumencie Word.
  • Czat: podobnie jak w przypadku stron www, jeśli chcesz zachować kopię materiału, który widzisz na ekranie, wciśnij klawisze Control i Print Screen, a następnie wykonaj operację „Wklej” w dokumencie Word. Możesz też po prostu wydrukować interesującą cię stronę.
  • E-mail: wydrukuj wiadomość, prześlij ją do nauczyciela lub pedagoga, który zajmuje się ustaleniem okoliczności zajścia. Zachowanie całości wiadomości, a nie tylko samego tekstu jest bardziej pomocne, ponieważ zawiera on informacje o jej pochodzeniu.