Ogólnopolski Dzień Tornistra

W dniu dzisiejszym tj. 02.10.2018 roku, z inicjatywy  mgr Dagmary Martynowskiej nasza szkoła włączyła się do się ogólnopolskiej akcji ważenia tornistrów szkolnych. Tornister nie może ważyć więcej niż 10 proc. masy ciała ucznia. Najlżejsze tornistry dostępne na rynku ważą do kilograma. Jak zapowiada minister Anna Zalewska, szefowa resortu,  będzie to cykliczna akcja, a dzień 1 października zostanie ogłoszony Ogólnopolskim Dniem Tornistra.

Nadmierna waga tornistra może sprzyjać kształtowaniu nieprawidłowej statyki ciała, w efekcie czego może prowadzić do skrzywień kręgosłupa, powodować bóle pleców, zmniejszać pojemność płuc. Aby zapobiegać dysfunkcjom układu ruchu  należy zapewnić uczniom odpowiednie warunki  nauki, zarówno w szkole jak  i w domu.

W trakcie pomiarów  w naszej szkole stwierdzono, że nadmierna waga tornistrów często wynika nie tylko z przynoszenia zbędnych w danym dniu podręczników, ale jest również efektem przynoszenia rzeczy niepotrzebnych (słowników, książek z biblioteki, kolorowych czasopism, napojów w szklanych butelkach, pojemników na śniadanie a także zabawek). Dodatkowe obciążenie ucznia, zwłaszcza w klasach młodszych, stanowią często plecaki z metalowym stelażem. Dziękujemy organizatorom akcji, o jej wynikach rodzice zostaną poinformowani na najbliższym zebraniu z wychowawcami klas w dniu 25.10.2018r.tj. czwartek.